Pärimise otsus vaidlustatud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimise otsus vaidlustatud

27 Juun 2017, 13:26

Peale abikaasa surma tegi ema kahele pojale pärandi,kolm last ei teinud avaldust.Nüüd 25.a.hiljem kaebasid need kolm last ema kohtusse,et ema on valesti pärandust jaganud.Kas on nendel õigust nüüd pärandust ümberjaotamiseks?

Re: Pärimise otsus vaidlustatud

30 Juun 2017, 07:07

Tere

Pärandi vastuvõtmise või pärandist loobumise võib kohus tunnistada kehtetuks tsiviilseadustiku üldosa seaduse sätestatud alustel.
Kui pärast pärimistunnistuse tõestamist ilmneb selle ebaõigsus, tunnistab notar selle asjast huvitatud isiku notariaalselt tõestatud avalduse alusel või omal algatusel kehtetuks. Tunnistuse kehtetuks tunnistamisel viib notar läbi uue pärimismenetluse. Kui kehtetuks tunnistatud tunnistuse alusel on pärija kohta tehtud kanne kinnistusraamatusse ja võib eeldada, et kande parandamine on võimalik, esitab notar avalduse kinnistusraamatusse vastuväite kandmiseks.
Tunnistuse kehtetuks tunnistamise nõue tuleb esitada kolme aasta jooksul selle kehtetuse alusest teada saamisest või teada saama pidamisest arvates, kuid mitte rohkem kui 30 aastat pärast pärandi avanemist. Huvitatud isiku taotlusel võib notar või kohus nimetatud tähtaja ennistada.

Kui notar keeldub pärimismenetluses tõestatud tunnistust kehtetuks tunnistamast, võib õigustatud huviga isik nõuda kohtus tunnistuse kehtetuks tunnistamist. Tunnistuse kehtetuks tunnistamise hagi esitatakse isiku vastu, kes on õigustatud isik tunnistuse kohaselt.

Eeltoodust tulenevalt võib olla teatud tingimustel, näiteks kui pärimist vaidlustanud isikuid pärimismenetluses notari eest varjati, õigus nõuda pärandi ümberjagamist.

Et anda konkreetseid vastuseid on vajalik teada ja hinnata kõiki olulisi asjaolusid.
Foorumi formaati arvestades ei ole kahjuks võimalik hinnata kõiki asjaolusid ja anda konkreetseid vastuseid. Soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Saate seda soodsalt teha Eesti Õigusbüroos, registreerudes veebileheküljel http://www.juristaitab.ee/et/form/registreeri.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta