Probleemid pärimisel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Probleemid pärimisel

10 Aug 2017, 13:40

Tere..Isal suri abikaasa,kellest jäi korter.Korter ostetud enne abielu,kuid loetud ikkagi pärandvara hulka.Pärijaks isa ja abikaasa ema.50:50.Korter on tütre nimel ,kuid ema väitel tema ostetud.Kas notar saab ostu-müügi lepingu alusel korteri pärandvarast eemaldada või peab seda tegema kohtu kaudu ja kui pärandi jagamisel kokkuleppele ei jõuta,kas siis pärimistunnistuse väljastamisel kantakse kinnistusregistrisse korteriomanikena mõlemad pärijad?
Probleemseks muudab olukorra asjaolu,et isa võiks korterist loobuda,kuid pärimisele läheb ka tema pangakonto,millele abielu jooksul pole midagi lisandunud,kuid millelt on välja võetud suured summad sularahas.Isa samas mälu-ja kognitiivsete häiretega,manipuleeritav(puue tuvastatud)Välja võtnud ise ,mäletab,et koos abikaasaga,kuid mis põhjusel,ei mäleta.Kui pangakonto läheb pärijate vahel jagamisele ja isal nt.korterile õigust ei ole,kas 1/2 väljavõetud summast oleks õigus kohtu teel tagasi nõuda? Ette tänades

Re: Probleemid pärimisel

16 Aug 2017, 08:21

Tere,
Pärand avaneb ja läheb pärijatele üle pärandaja surma hetkel. Seega kuulub pärandi hulka pärandaja surma hetkel tema lahusvaraks või abikaasade ühisvaraks olnud vara. Kui enne pärandaja surma on vara vähenenud, ei ole see pärimismenetluse küsimus.
Vastavalt pärimisseadusele on pärandaja vanemad teise järjekorra seadusjärgsed pärijad. Koos pärandaja sugulastega pärib pärandaja üleelanud abikaasa seaduse järgi teise järjekorra pärijate kõrval poole pärandist.

Teie küsimuses tuleb esmalt selgitada pärandi koosseisu. Kuna korter oli ostetud enne abielu ja oli seega ilmselt abikaasa lahusvara, on korter tervikuna pärandi osa. Pangakonto on aga abikaasade ühisvara. Seega kuulub pool sellest kummalegi abikaasale ja pärandiks on vaid pool sellel olevatest vahenditest. Seega pärib Teie poolt nimetatud varadest isa abikaasa ema ½ korterist ja pool poolest, ehk ¼ pangakontol olevatest vahenditest.

Juhul kui pärandi on vastu võtnud mitu pärijat (kaaspärijad), kuulub pärandvara neile ühiselt ning moodustub pärandvara ühisus. Ükski kaaspärijatest ei saa osa konkreetsetest pärandvara hulka kuuluvatest esemetest ja õigustest, vaid osa pärandvara hulka kuuluvate õiguste ja kohustuste kogumist. Sel juhul saavad pärijad pärandvaraga tehinguid teha üksnes ühiselt.
Pärandvara jagamist võib nõuda iga kaaspärija tingimusel, et on teada kõik pärijad. Pärandvara jagamisel määratakse kindlaks, millised pärandi hulka kuuluvad asjad või nende osad, samuti õigused ja kohustused jäävad igale kaaspärijale. Kui pärandvara hulka kuulub näiteks kinnisasi, hooneühistu liikmesus või osaühingu osa, peab pärandvara jagamise leping olema notariaalselt tõestatud.
Pärandvara jagamisel kohaldatakse kaasomandis oleva asja jagamise sätteid, kui käesolevast seadusest ei tulene teisiti. Kaaspärijad jagavad pärandvara kokkuleppel. Vaidluse korral jagab pärandvara pärija nõudel kohus.

Vastas

Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo jurist

Vasta