Ühisvara ja lahusvara ......

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara ja lahusvara ......

18 Aug 2017, 00:01

Küsimus siis järgmine .Kui isa sai pärandiks oma vanemate maja (abieluajal).Kas siis tema surma korral läheb see maja üle abikaasale või kuulub see seaduslikule lapsele . Mingit abieluvaralepingut pole tehtud. Kas tegemist on siis ühisvaraga või lahusvaraga . Testamenti pole ka tehtud .Abikaasa soov kiirelt maja maha müüa aga lapsel soov maja alles jätta kuna see isa kodu. Samas on see nende ainus ühine kodu mis on isal pärandiga saadud ja samas ei ole abikaasa sinna sissekirjutatud (isa pole nõus kirjutama) . Millised õigused on mul sellisel juhul isa pärandile .Ja kas abikaasa võibki teha minu isa varaga mida tahab ja anda mulle müügist saadud mingi osa. :?: :?: :?:

Re: Ühisvara ja lahusvara ......

21 Aug 2017, 06:56

Tere,

kuigi abikaasade varasuhteks on varaühisus, ei kuulu ühisvara hulka esemed, mis olid abikaasa omandis enne abiellumist või mille abikaasa omandas abielu kestel tasuta käsutuse, sealhulgas kinke alusel või pärimise teel. Seega ei ole kõneall olev maja abikaasade ühisvara. Küll aga on see osaks pärandist.

Kui pärandaja ei ole koostanud testamenti ega pärimislepingut toimub pärimine seaduse järgi. Pärand on vara, mis oli pärandajal tema surmahetkel. Pärijateks on Teie küsimusest tulenevalt abikaasa ja laps.
Laps on pärimisseaduse kohaselt esimese järjekorra pärija. Abikaasa pärib esimese järjekorra pärijate kõrval võrdselt lapsega. Ehk siis päritakse käesoleval juhul pooleks.

Siiski tuleb silmas pidada, et pärimisseaduse § 16 lg 3 kohaselt võib pärandaja abikaasa lisaks oma pärandiosale nõuda asjaõigusseaduse §-s 227 sätestatud asjaõiguse (isiklik kasutusõigus elamule) seadmist kinnisasjale, mis oli abikaasade ühine kodu, eeldusel, et pärandaja abikaasa elujärg pärimise tõttu halveneks.

Seega ei saa isa abikaasa maja ilma Teie nõusolekuta müüa, vaid kaasomandit saab käsutada poolte kokkuleppel. Kaasomanik saab müüa vaid oma mõttelist osa kaasomandist, ent ka sellisel juhul on teisel kaasomanikul seadusest tulenev ostueesõigus. Küll on võimalik nõuda kaasomandi lõpetamist ja kaasomandi eseme reaalosadeks jagamist ning seejärel saab kumbki pool teha omandiga mida soovib.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta