Pärandina saadud kinnisvara müük.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandina saadud kinnisvara müük.

30 Okt 2017, 18:43

Tere

Minu vanemad soetasid 2011.aastal omale maamaja. 2016.aastal suri minu isa ning antud maamaja jäi pärandiks mulle (tütar) ja minu emale. Soovime maamaja maha müüa ning tekkis küsimus seoses tulumaksu tasumisega. Mis summast tuleb tulumaks tasuda? Kas oleme õigesti aru saanud, et praegusest müügihinnast tuleb maha võtta soetusmaksumus ning allesjäävast summast tuleb tasuda tulumaks?

Re: Pärandina saadud kinnisvara müük.

05 Nov 2017, 21:20

Tere,

Põhimõtteliselt olete õigesti aru saanud, ent soetusmaksumust saab maha arvata vaid Teie ema oma osast. Pärandina saadust ei saa nimetatud mahaarvamist teha, kuna pärimisel on soetusmaksumus 0 eurot. Vara võõrandamisest saadava kasu maksustamist reguleeritakse Tulumaksuseaduse § 15. Tulumaksuga ei maksustata kasu kinnisasja võõrandamisest, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma elukohana. Seega, kui Te mõlemad kasutasite maamaja oma teise elukohana, elades selles mingi osa aastast ja see on tõendatav näiteks kommunaalarvete (elekter, prügi, vesi) vms tasumisega, vara võõrandamisel tulumaksu tasuma ei pea. Sellist maksuvabastust saab aga kasutada vaid ühe võõrandamise suhes kahe aasta jooksul.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta