Notariaalne toiming

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Notariaalne toiming

08 Dets 2017, 19:50

Tere,

Küsimus puudatab notari toimingu õiguspärasust seoses pärimisega.
Minu isa suri 1997 ja ema suri 2017 aastal. 2005. aastal tegi ema notariaalse testamendi. Testamendis on pärandaja (ema) määranud temale kuuluva korteriomandi minule. Nüüd, kui läksin sama notari juurde, kes kunagi ema testamendi kinnitas, pärandit vormistama, öeldi, et isa pärand on jäänud 2005 a vormistamata ja nõudis, et enne ema pärandi vormistamist tuleb teha ka isa pärandi vormistamine. Tundus kummalisena, miks siis 2005 aastal testamenti tehes seda protseduuri ei tehtud. Kuidas notar sai kinnitada fraasi "Pärandajale kuuluva korteriomand" veendumata, et kunagine abikaasade ühisvara polegi elus abikaasa omand. Kas üldse 20 aastat tagasi tegemata toimingut praegu nõuda on õiguspärane. Tänud ette!

Re: Notariaalne toiming

31 Dets 2017, 13:00

Tere,

Pärand ehk pärandvara läheb pärijale üle pärandi avanemise hetkest, kuigi vormistamine toimub hiljem. Pärandvara koosseisu kindlakstegemisel tuleb arvestada asjaoluga, kas pärandaja oli oma surmahetkel või enne seda abielus ja milline oli (endiste) abikaasade varasuhe vara omandamise ajal. Seega kuulub pärandvara koosseisu kogu vara, mis pärandajal surma hetkel oli. Kui mainitud korter oli ema ja isa eluajal abikaasade ühisvara ja isa pärand jäi vormistamata ei kuulu Teie ema pärandi hulka isa osa korterist. Et Te saaksite ka seda pärida, tuleb esmalt tõepoolest viia läbi pärimismenetlus Teie isa pärandi suhtes ja alles seejärel saate pärida emast jäänud pärandvara.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta