Pool pärandist

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pool pärandist

08 Jaan 2018, 15:50

Tere
Peale vanaema surma sai minu isa temalt pärandiks maja.
Isa abiellus ja peale tema ootamatut surma läks pool maja abikaasale ja pool maja minule ehk siis tütrele.
Isa jäi pärandi tegemisega ise hiljaks ja nii see pool maja minu jaoks võõraste inimeste kätte sattus.
Isa abikaasa elas majas edasi, kuid nüüd on temagi meie seast lahkunud.
Nüüd ongi mul küsimus; mis saab sellest mitte minu poolest.
Ilmselt aiman, et on tehtud pärand ja see pole ilmselgelt mulle, vaid ikka lahkunud abikaasa pereliikmele. Tal endal lapsi ei olnud.
Kuidas ma sellest teada saan, kes on teise poole maja uus omanik?
Ilmselt plaanin ma oma osa hoopis müüki panna, sest lapsepõlve vanavanemate kodu ja isakodu on tegelikult võõraste käes ja koos me majapidamist seal ilmselgelt jagama ei hakka.

Heade soovidega

Re: Pool pärandist

15 Jaan 2018, 06:54

Tere,

Teiste kaasomanike andmeid saab kinnisvara puhul näha kinnisturegistrist, sisenedes portaali eesti.ee kaudu ja vaadates oma kinnistuid. Leht on internetis leitav aadressil: https://www.eesti.ee/est/teenused/kodan ... innistud_1.
Kui ühist omandit kaasomanikena vallata ei õnnestu või ei soovita, on võimalik kaasomand igalajal lõpetada. Asjaõigusseadus § § 76 lg 1 alusel, mille kohaselt on kaasomanikul õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist ja § 77 lg 2 alusel, mille kohaselt juhul kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta