Pärand ja annakud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärand ja annakud

16 Jaan 2018, 21:22

Tere
Olen testamendi järgi ainupärija ja annakutäitja.
Pärandvara hulka kuulub korter, mille pean pärandaja soovi
kohaselt müüma. Müügist saadud rahast 1/3 osa on määratud annakuna teisele
isikule. Kuidas see toiming tehniliselt toimub? Ma pean korteri esmalt enda nimele registreerima,
siis müügitehingu tegema. Need toimingud on seotud kuludega . Kas need jagatakse annakusaajaga?
Pärandvara hulka kuuluvad ka pärandaja arvetel olevad rahasummad. Need on testamendis määratud annakutena(summad on
määratud protsentuaalselt) minule ja veel mitmele erinevale inimesele. Kuidas pean nendega toimima?
Pärandvaraks on veel üks korter, mis läheb tervenisti annakuna teisele inimesele. Kas selle üleandmise saab teostada notari
juures otse ? Kas annakusaaja peab ka mingeid riigimakse maksma?
Lugupidamisega

Re: Pärand ja annakud

22 Jaan 2018, 23:14

Tere,

Pärandajal on õigus ja võimalus määrata konkreetne isik annakutäitjaks testamendis või pärimislepingus. Selleks isikuks võib olla nii pärija kui teine annakusaaja. Juhul kui pärandaja ei ole annakutäitjat määranud, loetakse annakutäitjaks pärija. Annakutäitja ülesandeks on nö tagada annakusaajale annaku üleandmine. Ehk teisisõnu, kui pärand avaneb ning pärimismenetlus on alustatud, kohustub annakutäitja pärandvaras oleva varaeseme vastavalt pärandaja tahtele üle andma õigustatud annakusaajale.
Notar väljastab annakusaajale nii nagu ka pärijale vastava tunnistuse. Pärija puhul nimetatakse sellist tunnistust pärimistunnistuseks, annakusaaja korral aga annakusaaja tunnistuseks. Iseenesest tunnistuse väljastamine notari poolt ei tee veel annakusaajat konkreetse annaku (varalise hüve) omanikuks. Selleks, et omanikuks saada, peab annakutäitja andma annaku üle annakusaajale. Juhul kui annaku üleandmist ei toimu, on annakusaajal seadusest tulenev õigus pöörduda kohtu poole annaku üleandmise nõudega annakutäitja vastu (PärS § 56 lg 1 II lause ja § 67).
Kokkuvõtvalt on annak pärimisõiguslik instrument, millise abil saab pärandaja otsustada pärandvarasse kuuluvate konkreetsete varaesemete saatuse üle. Tänu annaku olemasolule seaduses on pärandajal võimalik varaeset anda üle kolmandatele isikutele, kes ei kuulu pärijate ringi. Annakusaajal on õigus nõuda annakutäitjalt annaku(te) üle andmist ning kui annakutäitja sellist nõuet ei täida, on annakusaajal seadusest tulenev õigus pöörduda hagiga kohtu poole ja nõuda pärandaja poolt määratud annakut välja.
Parimal viisil saab siiski Teid konkreetses olukorras nõustada pärimismenetlust läbi viiv notar, kuna talle on teada kõik asjas tähtsust omavad asjaolud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta