1. leht 1-st

Osaühingu pärimine ja toimgud

Postitatud: 22 Mär 2018, 14:36
Tere

Isal oli ühemehe osaühing. Kahjuks ei jõudnud ta esitada 2016 aastaaruannet ja nüüd maksuamet ootab ka eelmise aasta deklaratsiooni (teavitasime neid juhtunust). Edasine soov on firma ilmselt müüa, kuna tegemist on seni olnud edukalt toimiva OÜga.
Raamatupidajal ega ka kellelgi teisel ei olnud firma asjadele ligipääsu, et oleks olnud võimalik õigeaegselt dokumendid edastada.
Kuidas me peame edasi toimima, et firmal ei tekiks võlgnevusi ja me saaksime seda müüa või hoopis sulgeda?
Pärijaid on neli: abikaasa, 2 täsikasvanud ja 1 alaealine laps

Re: Osaühingu pärimine ja toimgud

Postitatud: 02 Apr 2018, 18:15
Tere,

Juhul, kui isikul ei ole testamenti tehtud, toimub isiku vara pärimine seaduse järgi ning antud juhul järgnevates osades:
Üleelanud abikaasa pärib 1/4 (PärS § 16 lg 1 p 1) kogu varast; 3 last pärivad ülejäänud 3/4 võrdsetes osades, igaüks vastavalt 1/4 (PärS § 13 lg 5).
Kuna osaühing kuulub abikaasadele ühiselt, siis ühe abikaasa surma korral jaotatakse ära vaid selle isiku osa, kes suri ehk 1/2 ettevõttest, kuna 1/2 kuulub üleelanud abikaasale kui tegemist ei ole abieluvaralepinguga.
Ettevõtte pärimine toimub koos ja samadel alustel muu vara pärimisega. Kui on soov ettevõtet müüa ja üks pärijatest on alaealine, tuleb arvestada sellega, et tema osa müügiks tuleb kohtult luba taotleda.
Kuigi ettevõttes majandustegevust hetkel ei toimu, tuleb aruanded siiski esitada. Täpsemalt oskab kindlasti selgitada ettevõtte raamatupidaja.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, soovitan registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
Jurist