Kas abikaasa lapsed pärivad minu vara?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas abikaasa lapsed pärivad minu vara?

27 Apr 2018, 14:03

Tere!

Küsimus: Kas abikaasa surma korral pärivad tema lapsed eelmisest abielust osa ka minu korterist seal olevate asjadega ja minu arvelduskontol olevat raha?

Abielu on sõlmitud juulis 2013.aastal. Mingit lisalepingut varalahususe kohta ei teinud. Minul lapsi ei ole, aga mehel on 3 last eelmisest abielust.
Minu korter on ostetud 1995.aastal – seega ennem abiellumist.
Kas abikaasa surma korral kuulub nii minu kui ka tema eelmisest abielust olevate laste vahel jaotamisele kuuluva pärandvara hulka ka minu ennem abiellumist ostetud korter koos seal olevate asjadega ja minu isiklikul pangakontol olev raha?
Ja kui see juhtub nii olema – kas siis varalahususe lepingu koostamine jätaks kõik minu vara ainult minule?

Re: Kas abikaasa lapsed pärivad minu vara?

30 Apr 2018, 17:02

Tere,

Vastavalt perekonnaseadusele loetakse abikaasade ühisvaraks kogu abikaasade poolt abielu jooksul omandatud vara. Seega, enne abielu sõlmimist ostetud korter on Teie lahusvara ja Teie abikaasa surma korral pärandvara hulka ei kuulu.
Teie pangakontol olev raha võib olla abikaasade ühisvara kui Te ei tõenda, et see on Teie lahusvara.
Igasugused arusaamatused ja probleemid saab vältida sõlmides abieluvara lepingu, kus lepitakse konkreetselt kokku kellele mingi vara kuulub ja kas ning milline vara jääb abikaasade ühisvaraks. Seejuures nõustab Teid kindlasti tehingut tõestav notar.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta