1. leht 1-st

Abikaasade vaheline testament

Postitatud: 04 Mai 2018, 12:36
Tere!

Küsimus abikaasade vastastikuse testamendi kohta. Abikaasad on sõlminud lepingu, milles on kirjas:

"Käesolevaga nimetame me teineteist vastastikku kogu oma vara ainupärijaks nii, et selle kes meist varem sureb, pärijaks on see, kes meist kauem elab. Üleelanud abikaasa surma korral läheb tema pärand üle lastele x ja x ja x võrdsetes osades ja pärand läheb üle üleelanud abikaasa surma päeval olnud koosseisus."

Kas see tähendab seda, et üleelanud abikaasa võib enne oma surma pärandiga teha, mis ta ise soovib? Nt maha müüa? Kirjutada kellegi kolmanda isiku nimele? Kas pärijatel (lastel, kes ei ole omavahel päriselt õed ja vennad) ei ole sõnaõigust, mida üleelanud abikaasa varaga teeb?

Tänan vastamast.

Re: Abikaasade vaheline testament

Postitatud: 11 Mai 2018, 18:48
Tere,

Olete tõepoolest õigesti aru saanud, et testament ei piira isiku õigust oma eluajal oma vara käsutada, sealhulgas võõrandada. Abikaasade vastastikuse testamendiga teevad abikaasad korralduse vara suhtes oma surma puhuks ning määravad ka ette pärija juhuks kui ka teine abikaasa sureb. Sellisel juhul ei ole üleelanud abikaasal, kes on pärandi vastu võtnud, õigust seda abikaasade vastastikuse testamendi korraldust muuta ega oma surma korraks teistsuguseid korraldusi teha.
Pärijatel enne pärandi avanemist ehk pärandaja surma pärandaja vara suhtes sõnaõigust ei ole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist