Ühisvara,lahusvara..

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara,lahusvara..

27 Mai 2018, 13:30

Tere!
Pärisime peale isa surma (ema surnud) vennaga talu.Mina olen lesk ja mul on kaks täiskasvanud last,vennal on üks täiskasvanud laps,kuid pole seaduslikus abielus.Venna ja minu ühine soov on,et jagaksime talu nii,et mulle jääks 3/5 ja talle 2/5 talust arvestades laste arvu. Kas sellisel juhul saaksime ka talu ühisomandisse jätta või peame lahusvarana vormistama? Või kui jätta talu lihtsalt ühisomandisse (50/50),kas sellisel juhul näiteks peale venna surma pärib venna laps automaatselt 1/2 talust ja minu lastele jääb kahe peale teine pool peale mind?Või läheb ühisomandis talu lihtsalt kolmele? Talu kasutame suvitamiseks.Aitäh!

Re: Ühisvara,lahusvara..

04 Juun 2018, 06:27

Tere,

Juhul kui mitu pärijat (kaaspärijad) on pärandi vastu võtnud, siis kuulub pärandvara neile ühiselt ehk moodustub pärandvara ühisus.
See tähendab, et nad on kõikide pärandvara hulka kuuluvate esemete ühised omanikud (nagu on abikaasade ühisvara puhul) ja kõiki vara puudutavaid otsuseid, sh müüa, saavad nad langetada ainult üheskoos.
Juhul kui pärijad soovivad pärandvara ühisuse lõpetada ning pärand varaomavahel jagada, tuleb neil sõlmida pärandvara jagamise leping.
Pärandvara jagamisel määratakse kindlaks, millised pärandi hulka kuuluvad asjad või nende osad, samuti õigused ja kohustused jäävad igale kaaspärijale. Kui pärandvara hulka kuulub kinnisasi, hooneühistu liikmesus või osaühingu osa, peab pärandvara jagamise leping olema notariaalselt tõestatud. Tehingut tõestav notar selgitab ja nõustab Teid seejuures igati.
Kui mõni pärija on saanud vähem vääruslikuma asja, kui tal oleks olnud õigus saada, on tal õigus (juhul kui see on õiglane ning ta seda soovib) nõuda rahalist hüvitist sellelt pärijalt kes sai suurema väärtusega asja.
Kui pärandvara ühisus jääb lõpetamata, pärivad Teie pärijad osa pärandvara ühisusest, ehk, Teie küsimusest lähtuvalt 50:50.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta