kaasomandi pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomandi pärimine

29 Aug 2018, 14:14

Tere,

Kui on soov võtta elukaaslasega kahasse kodulaen (kaasomand) siis kuidas lahenevad õigused ja kohustused pärimise korral?
Kas minu alaealine laps endisest kooselust omab ka õigusi kinnisvarale, mis on soetatud kahasse kellegi kolmandaga?
Või on laenu eest vastutav ja ühtlasi ka ainupärija kinnisvara kaasomanik? Kas on seda võimalik ja mõistlik sätestada testamendis?

Re: kaasomandi pärimine

31 Aug 2018, 14:20

Tere,

Kui Te soetate midagi kaasomandisse ja võtate selleks kaastaotlejana laenu, omandate Te mõttelise osa omandist ning vastava osa võetud kohustusest. Teie surma korral saavad pärijad pärida vara,mis Teil surmahetkel olemas on.Teie näite korralon teil olemas:
1. Mõtteline osa (eeldatavasti 1/2 soetatud kodust
2. Kohustus panga ees kokku lepitud suuruses.
Nii vara kui kohustus kuuluvad pärandvara hulka. Pärida ei ole võimalik ainult vara, s.t. jätta kohustused vastu võtmata. Pärida või pärandist loobuda saab vaid kogu pärandvara suhtes.
Pärimisel seaduse järgi on esimese ringi pärijateks Teie alanejad sugulased (lapsed). Kuna vara koosneb mõttelisest osast kaasomandist, saavad nad pärida Teile kuuluva osa, ehk siis asuda kaasomandis Teie asemele. Teisel kaasomanikul pärides mingeid õigusi ei ole, kui ta ei kuulu seadusjärgsete pärijate ringi (Pärimisseadus § 11 ja 12 mõttes) ja kui Te ei ole teda pärijana nimetanud oma testamendis.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta