1. leht 1-st

Testamendiga päritud vara ja selle edasi pärimine

Postitatud: 17 Sept 2018, 09:27
Tere

Mul on vaja väikest täpsustust.
Nimelt:
Abikaasa sai kinkelepinguga perelt maa/ kinnistu meie abielu ajal. Meil ei ole abieluvaralepingud, mille tõttu ei ole ega saa ka kinnistu ka kunagi minule - ilmselt ka mitte abikaasa kaotuse puhul - eksole. Selle pärib meie laps.
Kuid; abielu ajal, me võtsime koos laenu ja ehitasime sinna kinnistule omale kodu. Kuidas sellega?
Maja on, aga kinnistu seal all mitte? Kuidas selle puhul edasi toimida, et ei teki hiljem segadust.

Ja siis üks ammune teema, mis esimesele küsimusele küsimärgi tekitab.
Minu isa sai oma emalt testamendiga maja koos kinnistuga 1997. aastal. Isa abiellus 1999. aastal.
2004. aastal isa suri ning maja koos kinnistuga läks abikaasa ja minu vahel jagamisele. Isal ja abikaasal ei olnud abieluvaralepingud ja maja koos kinnistuga ei kuulunud ühisvara hulka.

Siit ongi nüüd segadus tekkinud. Ilmselt olid ka seadused teised tol ajal.
Et kuidas 2004 aastal sai abikaasa pool pärandist, kuigi see oli eelnevalt saadud testamendiga aga 2015 aasta puhul on kinkena saadud maa abikaasa kaotuse puhul ainult lapse oma? Miks hetkel ei kuulu see justkui pärandi hulka ja ei jaotu abikaasa ja lapse vahel võrdselt?

Re: Testamendiga päritud vara ja selle edasi pärimine

Postitatud: 17 Sept 2018, 10:06
Tere,

Teie küsimus puudutab vara pärimist, mitte abikaasade ühisvara jagamist? Pärimise puhul tuleb eristada seadusjärgset pärimist ja pärimist testamendi järgi. Kui Teie abikaasa koostab oma eluajal testamendi, millega määrab kes on pärija tema surma korral, toimub pärimine testamendi alusel. See tähendab, et pärib isik, kes on testamendis märgitud.
Kui testamenti tehtud ei ole, toimub pärimine seaduse järgi. Seadus eristab pärijaid kolmes järjekorras, kusjuures järgmise järjekorra pärijad pärivad vaid juhul kui eelmise järjekorra pärijad puuduvad või need on pärandist loobunud. Esimese järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja alanejad sugulased (lapsed). Teise järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased (pärandaja õed-vennad). Kolmanda järjekorra seadusjärgsed pärijad on pärandaja vanavanemad ja nende alanejad sugulased (pärandaja tädid ja omnud). See aga ei välista abikaasa pärimist, kui pärandaja on surma ajal abielus. Koos pärandaja sugulastega pärib pärandaja üleelanud abikaasa seaduse järgi:
1) esimese järjekorra pärijate kõrval võrdselt pärandaja lapse osaga, kuid mitte vähem kui ühe neljandiku pärandist;
2) teise järjekorra pärijate kõrval poole pärandist.
Kui ei ole sugulasi esimesest ega teisest järjekorrast, pärib pärandaja abikaasa kogu pärandi.
Ühisvara küsimus võiks kinnistu puhul päritava kinnistuosa suurust muuta, kui tegemist oleks ühisvaraga. Nimelt saab pärida vaid pärandajale kuuluvat vara. Ühisvarast pool kuulub alati abikaasale, seega saaks pärijad, kesiganes nad on, pärida vaid pool ühisvaraks olevast kinnisvarast. Ekh kui kinnisvara oleks abikaasade ühisvara ja seadusjärgseteks pärijateks on lapsed, oleks pool kinnisvarast üleelanud abikaasa vara ja teisest poolest päriks ta koos lastega seaduse järgi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Testamendiga päritud vara ja selle edasi pärimine

Postitatud: 17 Sept 2018, 10:31
Tänan kiire tagasiside eest.
Siin siis pole mingit vahet, ka see kinnistu on saadud varem testamendiga või kinkena.
Kui pole ise testamenti teinud ja kõik läheb vastavalt pärandiseadusele, siis saavad pooleks laps ja abikaasa.
Saan ma õigesti aru?