Kaasomandisse korteri pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandisse korteri pärimine

17 Veebr 2019, 16:04

Paar kuud tagasi suri minu ema,kellest jäi maha korter,mille me õega kahe peale pärime.Pärimismenetlust me algatanud ei ole.Hetkel elab korteris ema elukaaslane,kellega nad abielus ei olnud ja kel pole sissekirjutust.Esialgu jäi meil õega kokkulepe,et lubame mehel korterisse elama jääda,kuid viimaste nädalate valguses tundub see võimatu.Nimelt on see mees ja minu õde totaalselt tülli pööranud.Õde käib korteris oma võtmega sees ning tassib asju minema,mida ta arvab emale kuuluvat.Ilmselgelt see mehel ei meeldi.Lisaks teatas õde mulle, et ta soovib korterisse majutada hoopiski oma tütart ning seetõttu soovib ta mehest võimalikult kiiresti lahti saada. Ema elukaaslasel on korter olemas,mida ta välja üürib, kuid siiski ei soovi ta korterit vabastada. Arvestades minu õe ebastabiilset närvikava ja pidevalt muutuvat meelt, ei sooviks ma seda korterit väga kaua kaasomandis hoida. Samuti on korter väga kehvas seisus ning vajaks kapitaalremonti.Õel raha ei ole, et minu osa välja osta.Ja tundub,et ega soovi ka eriti mitte. Olen mõelnud õe osa ise välja ostmisest, kuid hetkel ma seda teha ei saa. Samas aasta pärast oleks see ehk isegi mõeldav, kuid ma ei tahaks seda varianti õele enne välja pakkuda,kui korter pole vaba ja asi müügini pole jõudnud.Samas ei ole ma kindel, et õde seda korterit üldse müüa tahab,vaid soovib seda enda pere tarbeks lihtsalt kasutama hakata.Õde ütles, et ta sooviks oma tütart korteris majutada umbes aasta.Ta on valmis kandma kõik korteriga kaasnevad kulutused sel perioodi.Samas teades oma õde,siis ma ei ole selles veendunud, et pärast seda korter vabastatakse.Et mitte minna õega tülli, oleksin ma valmis aasta ootama, kuid mida ma saaksin omalt poolt teha, et pärast seda oleks mul juriidiliselt õigus nõuda korteri vabastamist ja müüki panemist? Kas ma peaksin notaris mingid klauslid lepingusse sisse laskma panna, kui korterit hakkame kaasomandisse vormistama?

Re: Kaasomandisse korteri pärimine

22 Veebr 2019, 18:25

Tere,

Kaasomanikul on igal ajal õigus nõuda kaasomandi lõpetamist. Seadusest tulenevalt jagatakse kaasomandi lõpetamisel asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui kaasomanikud kokkulepet ei saavuta, saab vastava nõude kohtusse esitada. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.
Seega, ei ole vajadust praegu mingeid lepinguid sõlmida. Kui Teie õde aasta pärast kaasomandi lõpetamisega kokkuleppel ei nõustu, on Teil õigus seda kohtus hageda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta