matusekulude väljanõudmine pärijatelt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

matusekulude väljanõudmine pärijatelt

02 Mär 2019, 11:35

Tere,

Lugu selline: minu ema mees hukkus tulekahjus. Oma kuludega sai ta maha maetud.
Kuidas ma peaksin nüüd käituma, et saada pärijalt matusekulud tagasi.

Seadus ütleb nii:
§ 131. Pärandaja matuse kulud
(1) Pärija kannab pärandaja matuse kulud, arvestades tavasid ning pärandi suurust. Kui pärandvarast ei piisa pärandaja matuse kuludeks, kannab pärija need kulud oma arvel.

hetkel on nii:
võtsin ühendust notariga kes tegeleb pärimisprotsessiga, tema ütles, et nemad saavad ainult vahendada minu soovi.
Seadusest lugesin välja, et pärandist peaks esmalt maha lugema matusekulud.
Notar ütles, et kui soovin saada matusekulusid tagasi siis nemad vahendavad minu soovi ja kui pärija ei ole sellega nõus siis pean pöörduma kohtusse.

Pärimismetnetlus algatati 28-11-2018 ja pärimistunnistuse tõestamise kavandatav tähtpäev on 28.02.2019.

Re: matusekulude väljanõudmine pärijatelt

08 Mär 2019, 19:20

Tere,

Tõepoolest on nii, nagu notar Teile ütles. Kui olete teinud nõudekirja pärijaile ja edastanud selle notarile, saab notar pärimismenetluses pärijaile nende kohustusi selgitada ja teie nõuet vahendada. Kui pärijad, vaatamata notari selgitustele, kohtuväliselt Teiega hüvitise osas kokku leppida ei soovi, saate pöörduda nõudega kohtusse. Seejuures peaksid kulud olema tegelikud ja tõendatavad.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta