Kaasomandi mõttelise osa müümine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi mõttelise osa müümine

24 Mär 2019, 17:49

Tere!
Lugu selline: Minul ja mu vennal on pärandiga saadud metsa osa, terve metsa peale on kolm kaasomanikku, mina, vend ja üks kolmas isik kes ei ole perekonnast ega ka sugulane, aga on kunagi meie vanaema käest suurema osa metsast ära ostnud. Kolmandal isikul on 6/8 osa metsast, minul 1/8 ja vennal 1/8, aga see pole ametlikult eraldatud, kuid on kusagil paberite peal kunagi omavahel kirja pandud. Kolmas kaasomanik tahab meie osa nüüd ära osta, ja esialgu sain ma aru et mul vend tahab samaoodi müüa nagu minagi, kuid nüüd millegipärast sõdib vastu. Küsimus oleks siis selline, et kas Mina saan oma mõttelist osa müüa sellele kaasomanikule? Või olen ma kuidagi vennaga seotud ja ma pean temalt mingit nõusolekut saama või hakkama oma osa meievahelisest osast eraldama?


Ette tänades

Re: Kaasomandi mõttelise osa müümine

31 Mär 2019, 09:21

Tere,

Kirjeldatud olukorras vend tehingule takistusi teha ei saa. Kaasomanike omavahelised suhted, samuti kaasomandist tulenevad õigused ja kohustused on sätestatud Asjaõigusseaduses. Asjaõigusseaduse § 73 lg 1 kohaselt on kaasomanikul õigus temale kuuluvat mõttelist osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada. Kui võõrandamine toimub kolmandale isikule, on teistel kaasomanikel ostueesõigus, kui aga võõrandatakse ühele kaasomanikest, ei saa ka ostueesõigust rakendada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta