Pangakonto päritav või mitte?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pangakonto päritav või mitte?

21 Nov 2019, 14:22

Küsimus: Kas abikaasa surma korral pärivad tema lapsed eelmisest abielust minu arvelduskontol olevat raha?

Abielu on sõlmitud juulis 2013.aastal. Mingit lisalepingut varalahususe kohta ei teinud.
Minul lapsi ei ole, aga mehel on 3 last eelmisest abielust.
Abielu kestel ei ole soetatud ühtegi kinnistut, korterit, isegi autot mitte.
Nii abikaasal kui minul on mõlemal eraldi oma pangakonto.

Kas on nii, et abikaasa surma korral minu isiklikul pangakontol olev raha on ainult minu oma (s.t. et jääb kõik mulle) ja tema eelmisest abielust olevate laste vahel jagamisele ei kuulu?

Aitäh vastuse eest.

Re: Pangakonto päritav või mitte?

28 Nov 2019, 16:11

Tere

Kuna varaühisuse puhul kogu abielu jooksul soetatud vara moodustab abikaasade ühisvara, on ühisvara ka pangakontol olevad rahalised vahendid, kui ei ole tõendatud, et rahalised vahendid on saadud lahusvara arvelt (Pärimise teel, kinkena, enne abielu olemas olnud vara müügist). Sissetulekud on abikaasade ühisvara ja töötasu vm sellise sissetulekuna saadud vahendid on abikaasade ühisvara. Seega on ühisvara ka Teie pangakontol olevad rahalised vahendid. Kuna abikaasade osad ühisvaras on eelduslikult võrdsed, kuulub pärandvara hulka pool rahalistest vahenditest, mille pärivad seadusjärgse pärimise korral pärandaja alanejad sugulased (lapsed) ja abikaasa. Pärandaja üleelanud abikaasa pärib seaduse järgi võrdselt pärandaja lapse osaga, kuid mitte vähem kui ühe neljandiku pärandist.
Sellist olukorda saab vältida testamenti tehes, kus saab ära määrata kes ja millises ulatuses pärib ning muuhulgas ka määrata, et Teie kontol olevad vahendid pärite Teie.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta