tulumaksustamine pärandina saadud metsalt

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 16 Jaan 2020, 12:08

tulumaksustamine pärandina saadud metsalt

16 Jaan 2020, 12:15

Tere,
abikaasa sai pärandina metsamaa. Ta on praegu kaasomanik, sest peres kasvas 6 õde-venda.
Pärijad ei soovi seda ühiselt majandada ja soovime selle nendelt ära osta.
Selliselt tehingult nendel tulumaksukohustust ei kaasne, sest tegu õigusvastaselt võõrandatud pärandvaraga.
Kui me hakkame seda metsatükki hooldama ja müüme tekkinud puidu ja muud tekkinud jäätmed, kuidas siis tulumaksukohustus meile rakendub?
sisuliselt tegu pärandvara majandamisega?

Postitusi: 1347
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: tulumaksustamine pärandina saadud metsalt

21 Jaan 2020, 13:43

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest saadud kasu, näiteks tagastatud metsamaa võõrandamisest saadud kasu, on tulumaksuvaba. Tagastatud metsamaalt kasvava metsa võõrandamisest saadud kasu aga maksustatakse.
TuMS § 15 lg 4 p 5 sõnastuse kohaselt ei maksustata tulumaksuga tulu omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest. Maksuhalduri hinnangul toetab TuMS § 15 lg 4 sõnastus pärija suhtes maksuvabastuse rakendumist ja seda põhjusel, et viidatud sätte p 5 ei sea maksuvabastuse saamist sõltuvusse konkreetsest isikust, vaid lähtub üksnes maa omandamise viisist. Seega võib asuda seisukohale, et maksuvabastus rakendub omandireformi käigus tagastatud hoonestamata maa esmavõõrandamisel. Kuna Riigikohtu suuniste kohaselt ei kujuta pärimine endast võõrandamistehingut, vaid tegemist on seadusest tuleneva õiglusjärglusega, laienebki maksuvabastus isikule, kes omandireformi käigus tagastatud maa esmakordselt võõrandab ning tegemist ei ole maksuhalduri hinnangul pärandaja isikuga lahutamatult seotud varalise õigusega.
Maksuameti selgitused metsamaterjali ja kasvava metsa raieõiguse müügi maksustamisest on leitavad https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-d ... est-saadud


Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta