Pärandist loobumise tingimused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandist loobumise tingimused

06 Mär 2020, 16:55

Viimased viis aastat Rootsis elanud Eesti Vabariigi kodanikust eestlanna suri veebruaris 2020.a. Rootsis.
Ta elas Rootsis ja oli abielus Rootsi kodakondsust omava mehega. 2002 aastal on notariaalselt Eestis vormistatud testament, mille alusel eestlanna pärijaks on Rootsi kodakondsust omav abikaasa. Pärija soovib loobuda eestlannast abikaasa poolt Eestis notariaalselt vormistatud testamendi pärandist.
Küsimus:
1.Kas eestlannast abikaasa pärandist loobumiseks saab Rootsi kodanikust mees seda teha notariaalselt Rootsis või mitte?
2. Kas tema täiskasvanud pojad ( eelmisest abielust ) peavad samuti loobuma samaaegselt isa abikaasa notariaalselt vormistatud pärandist, kuna nad on isa poolt pärandist loobumisel sellele järgnev pärijagrupp?

Re: Pärandist loobumise tingimused

13 Mär 2020, 15:37

Tere

Selleks, et saaks pärandist loobuda, tuleb esmalt alustada pärimismenetlust. Pärimismenetlus alustatakse tavaliselt riigis, mis oli pärandaja viimane elukoht. Pärimismenetlus hõlmab kogu pärandajale kuuluvat vara, sõltumata selle asukohariigist. Millise riigi õigust pärimisel kohaldatakse, sõltub sellest kas pärandaja seda testamenti tehes ära määras või mitte. Kui on määratud näiteks pärimine Eesti seaduste järgi ja testamendijärgne pärija pärandist loobub, toimub pärimine seaduse järgi. Eesti pärimisseaduse kohaselt on seadusjärgseteks pärijateks pärandaja abikaasa ja sugulased. Pärandaja abikaasa sugulased, sealhulgas lapsed, seadusjärgsete pärijate hulka ei kuulu, seega pole neil ka vajadust pärandist loobuda.
Kui pärimine toimub elukohariigi seaduste järgi, tuleb pöörduda teabe saamiseks Rootsi vastava asutuse poole. Eestis viivad pärimismenetlust läbi notarid, samuti nõustavad nad pärimisega seotud küsimustes.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta