Pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine

06 Apr 2020, 13:20

1.Abikaasa on oma ema maja pärija aga abikaasa ise on dementne ja teovõimetu.Kuidas tema pärimist läbi viia.kas selleks pean mina kui seaduslik abikaasa olema tingimata eestkostjaks vormistatud?

2.Abikaasa ema suri 2020 aastal.Mis on tähtaeg täna päranduse vormistamiseks.Varem oli 10-aastat,kas see on muutunud.

Re: Pärimine

14 Apr 2020, 12:10

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Pärida saavad kõik õigusvõimelised isikud. See tähendab, et pärimine ei ole seotud isiku teovõimega. Küll aga võib olla takistatud menetluse läbiviimine notari juures, kui menetlusosaline toimingu sisu ja tähendust ei mõista. Samuti on keeruline hiljem saadud pärandvaraga toiminguid teha. Seetõttu saab soovitada tõepoolest Teie abikaasale eestkoste seadmist. Eestkostjaks võite olla Teie, aga ka näiteks täisealine laps või keegi kolmas isik, kes eestkostja ülesandeid täitma sobib. Avalduse kohtule eestkoste seadmiseks võib teha kohalik omavalitsus eestkosteasutusena aga ka Teie abikaasana.
Seadus ei sätesta, mis aja jooksul pärast isiku surma tuleks notari poole pöörduda, kuid esmalt tuleb arvestada, et seni, kuni menetlust ei ole läbi viidud ei saa teada, kas eeldatav pärija on osutunud pärijaks ehk kas ta on pärandvara omandanud. Pärimismenetluse algatamise avalduse võib teha eeldatav pärija, pärandaja võlausaldaja või muu isik, kellel on põhjendatud huvi teada saada, kes on pärija. Kõigis pärimisega seotud küsimustes nõustab Teid ka notar, kes pärimismenetluse algatamiseks avalduse vastu võtab.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta