Lapse elukoha määramine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lapse elukoha määramine.

02 Veebr 2016, 21:49

Tere Lp. jurist. Pöördun Teie poole suure murega ja loodan, et saan nõu ja abi ja tuge siit. Nimelt algas asi siis sellest, et elasin kunagi koos ühe naisega kellega me saime poja. Nüüdseks on see poeg meil juba 10 aastane. Kuna peale lapse sündi nägin millised on lapse ema kasvatusmeetodid ja need kohe absoluutselt ei sobinud kokku minu seni kogetu ja nähtuga siis olin sunnitud lahkuma selle naise juurest. Poeg jäi elama ema juurde. Mäletan, et sellest ajast peale kui laps juba nii palju rääkida oskas, on ta mulle koguaeg öelnud, et ta ei taha ema juures elada vaid tahab minu juures elada. Ja põhjuseid on palju. Lapse ema pole kunagi eriti lapsega tegeleda tahtnud, samuti suhelda. Nende peres on kombeks, et igaüks elab nö. omas mullis ehk siis igal ühel oma elu ja keegi ei tea mida teine teeb. Kogu pere võib korraga kodus olla aga räägitakse omavahel vaid siis kui on mingi hädavajadus rääkida. Poeg on mulle korduvalt öelnud, et ta ei tunne, et teda seal armastatakse või, et temast hoolitakse. Lapsele on suur puudus hellusest, armastusest, turvatundest ja seda ta sellest perest ei saa. Küll aga minu käest saab. Lapse ema ei küsi praktiliselt iialgi kuidas lapsel koolis läheb, mida tehakse, mida millestki arvab või mõtleb jne jne. Lapse ema on täiesti emotsioonitu ja teda ei huvita miski. Tänu sellele olen märganud, et poeg hakkab samasuguseks muutuma ja seda ma kohe üldse ei tahaks. Poeg ei räägi oma asjadest, on väga kinnine ja sõnaaher sest ta on harjunud, et see ei huvita kodus nagunii kedagi. Laps peab elama täpselt nii nagu ema ette ütleb ja tahab, mingisugust oma arvamust või tahtmist lapsel olla ei saa ega tohi. Teda ei võeta seal kui INIMEST, kui ISIKSUST vaid kui mingit asja millega võib teha mida tahetakse. Oli aegu mingi 4-5 aastat tagasi kui laps mulle iga päev korduvalt helistas ja ainult nuttis ja palus, et ma teda enda juurde võtaksin. Kahjuks oli mul tol ajal selline töökoht kus ma ei oleks parima tahtmisegi juures saanud teda enda juurde võtta. Õnneks suutsin pika ja korduva rääkimise peale selle lapsele selgeks teha. Mingi kolm aastat tagasi leppisime lapse emaga kokku, et poeg on minu puhkuse ajal minu juures. Puhkus oli mul kolm nädalat. Laps sai olla minu juures umbes nädala kui õuepeale saabus ema ja lapse vanaema ja tahtsid last väevõimuga koju viia. Laps oli sõpradega õues ja teada saades, mida tahetakse, hakkas nutma ja mind appi karjuma. Läksin välja võtsin neilt lapse käest ära. Läksime tuppa ja lapse ema tuli meile järele ja teatas, et enne ta ära ei lähe kui laps kaasa läheb. Laps ütles selle peale emale - sure maha, saabki sinust lahti...!! Kust laps sellise ütluse võttis, ma tõesti ei tea, mina pole midagi taolist kunagi rääkinud. Seejärel käis lapse ema lastekaitses kaebamas. Kutsuti meid välja. Olime kõik lastekaitsetöötaja juures, ametnik päris minult mida me lapsega koos teeme, kuidas oleme jne jne. Seletasin pikalt ja laialt sest mul oli mida rääkida. Seejärel küsis ametnik lapse ema käest seda sama. Lapse emal ei olnud muud öelda kui, et neil on kodus õhtusöök.... Tõesti muud midagi tal öelda ei olnud, see oli ainus asi!!! Ja selle peale teatas ametnik, et laps peab ema juures elama. Nüüdseks on olukord selline, et poeg räägib mulle igal nädalal vähemalt korra, et ta ei taha ema juures elada, et tahab minu juurde tulla. Kodus ainult õiendatakse, vingutakse ja riieldakse temaga ja tundes seda peret, ei ole mingit alust selles kahelda. Lapse ema ei räägi mulle poolt sõnagi mitte millestki mis lapsega seoses, minu arvamust ja ettepanekut ei peeta millekski ega arvestata millegagi. Kui poeg on minu juures siis on ta hästi lõbus ja elav, sõpradega koos mängivad aga niipea kui ema helistab siis muutub näost valgeks ja hakkab värisema ja mõtleb pikalt kas võtta kõne vastu või mitte sest kardab, et saab jälle riielda mingi asja pärast. Tihti hakkab nutma kui vaja ema juurde jälle minna... Laps on nii ära hirmutatud. Tihti ähvardatakse last isa juurde tuleku keeluga. Poja ütlemise peale, et ta tahab isa juures elada, vastas ema, et isa juurde saad siis kui saad 18 aastaseks... Ei ole mingisugust kahtlust, et asi on AINULT ja AINULT rahas sest kui poeg tuleks minu juurde elama, jääks lapse ema ilma paarisajast eurost kuus + võimalik elatisraha isale. Ja seda lapse ema juba juhtuda ei lase. Ehk siis laps on vajalik ainult raha saamiseks, pole mingit kahtlust. Olen üritanud korduvalt lapse emaga mingile kokkuleppele saada aga see lihtsalt ei ole võimalik sest iga kord poja ema vihastab kui julgen oma arvamust avaldada. Oehh, mul oleks väga palju kirjutada aga mu kirjatükk on vist niigi juba pikaks läinud... Esitan Teile siis mind vaevavad küsimused:
1) Millised kriteeriumid on olulised lapse elukoha määramisel?
2) Kas on mul mõtet minna kohtusse ja paluda kohtul määrata lapse elukoht minu ehk siis isa juurde? Mida näitavad senised analoogsed kohtulahendid?
3) Kas arvestatakse 10 aastase lapse soovi ja tahtmist?

Tänan Teid vastuse eest ette sest nagu lugesin, et pärast enam mingit kommenteerimis võimalust ei anta.

Re: Lapse elukoha määramine.

04 Veebr 2016, 11:29

Tõesti pikk kiri..., aga valus.

1) Lapse elukoha määramisel arvestatakse, et elukoht peab tagama lapsele turvalise arenemise ja õppimise keskkonna. Lapsel peab olema võimalus pesemiseks, hügieeniks ja voodi eraldi magamiseks. Antud eluruumis ei tohi olla joominguid, lärmamisi ja soovitavalt peaks see suitsuvaba keskkond olema. Lapsevanemal peab olema töökoht ja sissetulek, mis tagaks lapse ülalpidamise ja normaalse arengu.

2) Kui teie laps soovib teie juures elada ja teil on lapse ülalpidamiseks ja elamiseks võimalused on olemas ja tagatud, siis soovitan esitada avalduse kohtusse ja taotleda lapse suhtes hooldusõiguse määramist. St määratakse lapse põhiline/ alaline elukoht ja antakse ühele lapsevanemale õigus määrata lapsele kool või õppeasutus. Lisaks sellele saab kehtestada lapsevanemate ja lapse suhtlemiskorra, kus siis leitakse täpses ajas ja tingimustes kokku, kuidas ja millisel ajal lapsega üks või teine lapsevanem suhtleb. Igal juhul soovitan kohtusse avalduse teha. Kui te ka tervet „muna“ ei saa, siis võite vähemalt kokkuleppida suhtlemiskorras ja jäävad ära võimalused last igal ajal teise lapsevanema juurest ära viia.

3) Hooldusõiguse avalduse menetlemisel määratakse riigi poolt lapsele advokaat, kes peab vestlema 10-aastase lapsega ja välja selgitama lapse eelistused ja vajadused. Laps saab siis väljendada, mida ja kus ta tahab edasi elada ja millist lapsevanema elukohta ta elamiseks eelistab. Kuna laps on vanemate poolt mõjutatav ja manipuleeritav, siis kaasatakse vestustesse lapsega kohaliku omavalitsuse lastekaitsespetsialistid. Kokku peab tulema arvamus, mis on aluseks kohtuotsuse tegemisel.Kohus järgib otsuse tegemisel vaid lapse huvidest.


Vastas Krista Paal.

Vasta