Lapsevanema õigused lapsest lahus elava vanema vaimse vägivalla korral

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 16 Apr 2019, 22:39

Lapsevanema õigused lapsest lahus elava vanema vaimse vägivalla korral

16 Apr 2019, 23:41

Tere!
Kolisime lapse (2.a) isaga lahku, põhjuseks isa vaimne vägivald minu (ema) suunas (ähvardused, ropp ja alandav kõne, sõimamine jm). Laps jäi elama minu juurde. Peale lahku kolimist vaimne vägivald minu suunas ägenes. Otsese tapmisähvarduste tõttu olen helistanud naiste turvakodu telefonile. Soovitati pöörduda politseisse, kuna ähvardus oli kirjalik (meie vahelises privaatses sotsiaalmeedia vestluses). Vestlusest vastavat ähvardust otsides avastasin, et lapse isa on käinud minu teadmata minu kontol ning kustutanud sealt ära tema poolt tehtud ähvardused. Kuna otsest tõendit enam ei olnud, siis ei pöördunud ma ka politseisse.
Lahus elades isa keeldus lapsele elatise maksmisest. Pöördusin KOV lastekaitsetöötaja poole. Koos lastekaitsega tegime avalduse elatise sissenõudmiseks kohtule, langetati tagaseljaotsus minu kasuks. Lapse isal jäi siiski võlgnevus ning andsin sisse täitemenetluse, mille käigus arestiti tema auto. Vaimne terror jätkub siiski.
Siiani olen isale võimaldanud lapsega kohtumist vastavalt tema soovile. Teatavatel põhjustel (nt. laps on haige vm) ei ole ma last isale andnud, kuid olen siis alati pakkunud välja mõne teise aja. On olnud olukordi, kus lapsega väljas jalutades isa sõidab autoga meie juurde ning meelitab lapse ilma minu nõusolekuta autosse ja sõidab koos lapsega minema. Lapse isa on korduvalt ähvardanud lapsega koos aega veetes last koju tagasi mitte tuua.
Tunnen, et selline pidev terroriseerimine on minu jaoks kurnav ning mõjutab ka lapse heaolu. Olen mures, et ühel hetkel ei too isa last enam tõesti lihtsalt koju tagasi. Soovin last sellise olukorra eest kaitsta. Millised on minu õigused emana ja mida saaksin ette võtta, et taoline käitumine lõppeks? Kas mul on õigus ebasobivalt käituvale ja ähvardavale isale keelata last enda juurde võtmast kuigi hetkel on meil ühine hooldusõigus? Mida peaksin tegema olukorras, kui lapse isa tõesti keeldub last koju toomast? Kui tõenäoline oleks isa hooldusõiguse või otsustusõiguse piiramine?
Tänan

Postitusi: 1509
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Lapsevanema õigused lapsest lahus elava vanema vaimse vägivalla korral

24 Apr 2019, 11:22

Tere,

Teie kirjeldatud olukorras võiks olla abiks detailse isa ja lapse vahelise suuhtluskorra kokkuleppimine ja allkirjastamine. Sobiva suhtluskorra kokkuleppeni võib aidata jõuda kohalik lastekaitsetöötaja. Suhtluskorras saab ära määrata ka vanemate omavahelise suhtluse põhiprintsiibid.
Kui sellise kokkuleppe sõlmimine ei õnnestu või seda ei täideta, tuleks vastava korra määramiseks pöörduda kohtusse. Kohtusse pöördumisel soovitan kasutada avalduse koostamisel juristi abi. Selleks saab registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel www.juristaitab.ee
Nii vaimse kui füüsilise vägivalla toimepanemisest peaks siiski igakordselt poltseid teavitama. Võimalik on taotleda ka lähenemiskeelu seadmist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta